Din cei peste 2000 de elevi care au reprezentat 40 de scoli si licee din Sectorul 1 in cadrul competitiei Cupa 1, aproape 600 de participanti au fost premiati miercuri, 11 iunie 2014, in cadrul unei festivitati speciale.

Cupa 1 2014 a avut loc anul acesta in perioada 6 mai-3 iunie si a constat in mini campionate de atletism, baschet, handbal, volei si fotbal.

Cupa 1 - Campionii la volei

Spuneam si saptamana trecuta ca avem nevoie de sport, iar astfel de competitii reusesc sa-i motiveze pe elevi sa faca sport si sa trateze cu seriozitate ora de Educatie Fizica.

Iata insa care au fost marii castigatori ai editie de anul acesta:

[divider3 text=”Atletism”]

[column size=”1-2″]

Gimnaziu Fete:

Clasele: V-VI

Loc 1: Gheorghe Larisa – Scoala Gimnaziala Nr. 162 – 198 pct.

Loc 2: Condruc Ania – Scoala Gimnaziala Nr. 45 – 178 pct.

Loc 3: Dumitru Maria – Scoala Nr. 1 „Sf. Voievozi” – 174 pct.

Clasele: VII-VIII

Loc 1: Anton Bianca – Scoala Gimnaziala „Geo Bogza” – 235 pct.

Loc 2: Caraiani Gabriela – Scoala Gimnaziala „E. Barbu” – 217 pct.

Loc 3: Schoner Tara – Liceul Teoretic „Jean Monnet” – 182 pct.
[/column]

[column size=”1-2″ last=”1″]

Gimnaziu Baieti:

Clasele: V-VI

Locul 1: Dinu Andrei – Liceul Greco-Catolic „Timotei Cipariu” – 146 pct.

Locul 2: Mihaila Nicanor – Scoala Gimnaziala „Sf. Nicolae” – 142 pct.

Locul 3: Dumitru Ranim – Scoala Gimnaziala Nr. 181 – 121 pct.

Clasele: VII-VIII

Locul 1: Cerenea Cristian – Scoala Gimnaziala „Titu Maiorescu” – 215 pct.

Locul 2: Copoi George – Scoala Gimnaziala „Herastrau” – 212 pct.

Locul 3: Cernea Andrei – Scoala Gimnaziala „Titu Maiorescu” – 200 pct.
[/column]

[column size=”1-2″]

Liceu Fete:

Clasele: IX-X

Locul 1: Peles Teodora – Colegiul Economic „Virgil Madgearu” – 215 pct.

Locul 2: Olaru Laura – Colegiul Economic „Virgil Madgearu” – 202 pct.

Locul 3: Abdel Hamid Aliss – Cambridge School – 199 pct.

Clasele: XI-XII

Locul 1: Soare Raluca – Colegiul Agricol „Harnaj” – 215 pct.

Locul 2: Tudoriu Cristina – Liceul Teoretic „Jean Monnet” – 207 pct.

Locul 3: Nitu Alexandra – Liceul Greco-Catolic „Timotei Cipariu” – 157 pct.
[/column]

[column size=”1-2″ last=”1″]

Liceu Baieti:

Clasele: IX-X

Locul 1: Botonea Andrei – Colegiul „Henri Coanda” – 281 pct.

Locul 2: Constantin Filip – Colegiul National de Informatica „Tudor Vianu” – 267 pct.

Locul 3: Mirea Dan Paul – Colegiul National de Informatica „Tudor Vianu” – 246 pct.

Clasele: XI-XII

Locul 1: Paun Virgil – Colegiul Agricol „Harnaj” – 307 pct.

Locul 2: Nicola Teodor – Colegiul National „Sf. Sava” – 297 pct.

Locul 3: Niculae Mihnea – Colegiul National de Informatica „Tudor Vianu” – 289 pct.
[/column]

[divider3 text=”Volei”]

[column size=”1-2″]

Gimnaziu

Locul 1: Scoala Gimnaziala NR. 162

Locul 2: Scoala Gimnaziala NR. 175 (Sf. Nicolae)

Locul 3: Scoala Gimnaziala NR. 45 (I.H. Radulescu)
[/column]

[column size=”1-2″ last=”1″]

Liceu

Locul 1: Liceul “Constantin Brancoveanu”

Locul 2: Colegiul German Goethe

Locul 3: Liceul “I. L. Caragiale”

[/column]

[divider3 text=”Baschet”]

[column size=”1-2″]

Gimnaziu baieti

Locul 1: Scoala Gimnaziala “Alexandru Costescu”

Locul 2: Scoala Gimnaziala “Ion Heliade Radulescu”

Locul 3: Scoala Gimnaziala Nr. 179

[/column]

[column size=”1-2″ last=”1″]

Gimnaziu fete

Locul 1: Scoala Generală “Nicolae Titulescu”

Locul 2: Cambridge School

Locul 3: Scoala Generală “Alexandru Vlahuta”

[/column]

Liceu baieti

Locul 1: Colegiul National de Informatica “Tudor Vianu”

Locul 2: Scoala Europeana

Locul 3: Colegiul National “Sf. Sava”

[divider3 text=”Handbal”]

[column size=”1-2″]

Gimnaziu Baieti

Locul 1: Scoala Gimnaziala “Nicolae Titulescu”

Locul 2: Scoala Gimnaziala “Alexandru Costescu”

Locul 3: Scoala Gimnaziala “Titu Maiorescu”
[/column]

[column size=”1-2″ last=”1″]

Liceu Baieti

Locul 1: Colegiul German “Goethe”

Locul 2: Colegiul Economic “Virgil Madgearu”

Locul 3: Colegiul National “ Aurel Vlaicu”
[/column]

[column size=”1-2″]

Gimnaziu Fete

Locul 1 : Scoala Gimnaziala “Geo Bogza”

Locul 2 : Scoala Nr 1 “Sf. Voievozi”

Locul 3 : Scoala Gimnaziala “Alexandru Costescu”
[/column]

[column size=”1-2″ last=”1″]

Liceu Fete

Locul 1: Liceul “Hristo Botev”

Locul 2: Colegiul Economic “Virgil Madgearu”

Locul 3: Liceul “Alexandru Vlahuta”
[/column]

[divider3 text=”Fotbal”]

[column size=”1-2″]

Gimnaziu

Locul 1: Scoala Generala Nr. 162

Locul 2: Scoala Generala Sf. Nicolae

Locul 3: Scoala Gimnaziala Geo Bogza
[/column]

[column size=”1-2″ last=”1″]

Liceu

Locul 1: Colegiul Național “I.L. Caragiale”

Locul 2: Colegiul Tehnic “Mecanic Grivița”

Locul 3: Colegiul Tehnic “Material Rulant”
[/column]

[divider2]

Pe langa competitiile dedicate micilor sportivi, in acest an, Cupa 1 a sarbatorit pasiunea pentru sport prin intermediul extra competitiilor care au reunit pe acelasi teren echipe inedite si puternice. Astfel, pe 4 iunie, comentatorul sportiv Cosmin Cernat a consemnat performantele obtinute in meciul care a adus pe acelasi teren Echipa Profesorilor Cupa 1 vs. Echipa Primariei Sectorului 1, o competitie desfasurata pentru prima data in istoria Cupei 1.

Participantii au avut alaturi suporteri de exceptie: Primarul Andrei Chiliman, Rica Raducanu, Ion Goanta, Iosif Mihai si Marian Rada, iar scorul de 10-10 va ramane in istoria Cupei 1.

Vedete ale sportului la Cupa 1

Acest meci inedit a fost precedat de o alta competitie antrenanta, care i-a adus impreuna pe profesorii de sport din Sectorul 1 si pe parinti, scorul final fiind de 10-9 in favoarea profesorilor. Astfel, prin intermediul acestor competitii, elevii i-au putut vedea pe teren pe cei care joaca un rol important in sustinerea pasiunii lor pentru sport.

In paralel cu aceste meciuri s-au desfasurat si competitiile amicale intre Campionii Cupa 1 2014 si elevii claselor cu profil sportiv din Sectorul 1, o componenta importanta a proiectului din acest an, prin care castigatorii vor beneficia de testare la Institutul National de Cercetare pentru Sport.

[divider2]

Cupa 1 este un proiect organizat de Primaria Sectorului 1 in parteneriat cu Asociatia Sport pentru Viata, cu sprijinul Institutului National de Cercetare pentru Sport si al Inspectoratului Școlar Municipal Bucuresti. Cea de-a 13-a editie a Cupei 1 este antrenata de Radio ZU. Partenerii media sunt: 220.ro, amdoar18ani.ro, calificativ.ro, amelie.ro, clopotel.ro, copilul.ro, orasulm.eu, onlinestudent, zilesinopti.ro, referate.ro, rol.ro si studentie.ro.

 

Comentezi?