Pentru ca in ultimii 10 ani (si mai ales in ultimii 7) am fost la foarte multe concerte si festivaluri, am zis sa si fac o lista cu toti artistii straini pe care i-am vazut live.

2003

Rafaga (Festivalul Berii, Piata Constitutiei)

Sarah Connor (Piata Constitutiei)

2006

Fatboy Slim (Ultima Playa, Mamaia)

2007

Coke Live (Insula Lacul Morii)

  • The Prodigy
  • Incubus
  • The Rasmus

Nadia Ali (Club Maxx)

Tiesto (Piata Revolutiei)

2008

The Mission Dance Weekend (Navodari)

  • Fatboy Slim
  • Trentemoller
  • Roger Sanchez
  • Timo Maas

Brian Adams (Parcul Izvor)

2009

CokeLive Peninsula (Targu Mures)

  • The Prodigy
  • Nine Inch Nails
  • Primal Scream
  • Tiesto
  • Booka Shade

Anastacia (Sala Polivalenta)

Leonard Cohen (Stadionul Iolanda Balas Soter)

Velvet Condom (The Ark)

Myriad Creatures (The Ark)

Yann Tiersen (Sala Palatului)

2010

AC/DC (Piata Constitutiei)

Aerosmith (Zone Arena)

Reamonn (Zone Arena)

Goran Bregovic (Zone Arena)

Guns N’Roses (Romexpo)

Danko Jones (Romexpo)

David Guetta (Romexpo)

Bloodhound Gang (Silver Church)

Yann Tiersen (Silver Church)

Jojo Mayer & Nerve (Silver Church)

De/Vision (Silver Church)

Coldplace (Silver Church)

Eros Ramazzoti (Stadionul Iolanda Balas Soter)

Paul van Dyk (Arenele Romane)

Tuborg Green Fest – Sonisphere (Romexpo)

  • Metallica
  • Rammstein
  • Manowar
  • Orphaned Land
  • Volbeat
  • Accept
  • Paradise Lost
  • Anthrax
  • Megadeth
  • Slayer
  • Anathema
  • Stone Sour
  • Alice in Chains

Ciuc Summer Fest (Zone Arena)

  • Faithless
  • Pink Martini

Baddies (Mojo Club)

The Mission Dance Weekend (Navodari)

  • Fatboy Slim
  • Tiesto

Peninsula (Targu Mures)

  • SKA-P
  • Therapy?
  • The Rasmus
  • Gorillaz Sound System
  • Parov Stelar Band
  • Korn
  • Fedde Le Grande
  • Europe
  • Dub FX

Street Heroes (Skate Park Herastrau)

  • Borgore
  • Dub FX

2011

 Manu Chao (Sala Palatului)

Tiesto (Arenele Romane)

The Prodigy (Rock the City, Piata Constitutiei)

Jamiroquai (Orange Summer Party, Mamaia)

Pendulum (B’estfest Summer Camp, Tunari)

JK as Robbie Williams (Silver Church)

Red Hot Chili Peppers (Bercy, Paris)

Morcheeba (Sala Polivalenta)

Parov Stelar Band (Sala Polivalenta)

Nadia Ali (The Ark)

Pendulum (DJ Set) feat. MC Verse (The Silver Church Club)

Balkanik Festival (Gradina Uranus)

  • Baba Zula

The Mission Dance Weekend (Navodari)

  • Moby

Oxegen Festival (Dublin, Irlanda)

  • House of Pain
  • Weezer
  • My Chemical Romance
  • The Script
  • The Black Eyed Peas
  • Two Doors Cinema Club
  • Hurts
  • Bruno Mars
  • Beady Eye
  • Arctic Monkeys
  • Foo Fighters
  • deadmau5
  • Ke$a
  • Manic Street Preachers
  • Slash
  • Beyonce
  • Coldplay

Sziget Festival (Budapesta, Ungaria)

  • Trentemoller
  • Skunk Anansie
  • The Prodigy
  • Hadouken
  • Kate Nash
  • Kaiser Chiefs
  • 30 Seconds to Mars

Tuborg Green Fest Peninsula (Targu Mures)

  • Guano Apes
  • K’s Choice
  • Kasabian
  • N.O.H.A.
  • Iggy & the Stooges
  • Within Temptation
  • Markus Schulz
  • Ska Cubano
  • Chase and Status (DJ set)
  • Gentleman
  • Dub FX

2012

Slayer (Arenele Romane)

Linkin Park (Romexpo)

Alborosie (Arenele Romane)

Tarja Turunen (Sala Palatului)

Narcotango (Sala Palatului)

Jessie J (Orange Summer Party, Mamaia)

B’estfest Summer Camp (Tunari)

  • Selah Sue
  • Royksopp
  • Milow
  • Caro Emerald
  • Pulp
  • Skindred
  • Booka Shade

The Mission Dance Weekend (Navodari)

  • Parov Stelar Band
  • Chicane
  • Armin van Buuren

Sziget Festival (Budapesta, Ungaria)

  • Placebo
  • Hurts
  • Hammerfall
  • Lacuna Coil
  • The Roots
  • Korn
  • Axwell
  • The xx
  • The Stone Roses
  • Snoop Dogg
  • Two Door Cinema Club
  • Sum 41
  • LMFAO
  • The Killers

Tuborg Green Fest – Rock the City (Romexpo)

  • Guns N’Roses
  • Evanescence
  • Within Temptation

Lady Gaga (Piata Constitutiei)

Red Hot Chili Peppers (National Arena)

Leonard Cohen (Piata Constitutiei)

Sonique (Fratelli)

No Mercy (Fratelli)

LMFAO (Arenele Romane)

Kosheen (Panic! Club Bucuresti)

Robbie Williams (O2 Arena, Londra)

Swedish House Mafia (Romexpo)

2013

Ciara (Bamboo)

The Asteroids Galaxy Tour (Fratelli)

Depeche Mode (National Arena)

Andrea Bocelli (Romexpo)

Calling Festival (Belgrad, Serbia)

  • Atheist Rap
  • Superhiks
  • Hladno Pivo
  • Green Day
B’estfest Summer Camp (Tunari)
  • The Heavy
  • Texas
  • Nneka
  • Nas
  • Biohazard
  • Enter Shikari
  • Subscribe
  • Chase & Status
  • Soilwork
Electric Castle Festival (Bontida)
  • Dub Pistols
  • Stanton Warriors
  • Morcheeba
  • Dope D.O.D
  • A-Skillz vs. Krafty Kuts
  • Pendulum (Dj Set) ft. MC Verse

Sziget Festival (Budapesta)

  • Skunk Anansie
  • Die Artze
  • Flogging Molly
  • Dubioza Kolektiv
  • Nick Cave and the Bad Seeds
  • Regina Spektor
  • Dizzee Rascal
  • Ska-P
  • Biffy Clyro
  • Bad Religion
  • Blur
  • Emir Kusturica
  • Peter Bjorn & John
  • Franz Ferdinand
  • Empire of the Sun
  • Zaz
  • Katy B
  • David Guetta

Coke Live Music Festival (Cracovia, Polonia)

  • Florence and the Machine
  • Wu Tang Clan
Rock the City (Romexpo)
  • Bullet for My Valentine
  • Rammstein
Padina Fest (Platoul Padina)
  • Dubioza Kolektiv
  • Al Jawala

Plai Festival (Timisoara)

  • Zaz
  • Maia Vidal
  • Vieux Farka Toure
  • Patrice

Roger Waters (Piata Constitutiei)

Smash Mouth (Uzina Electrica Filaret)

Selah Sue (Arenele Romane)

Hurts (Romexpo)

Tom Jones (Sala Palatului)

Woodkid (Romaero Baneasa)

Gorillaz Sound System (Atelierul de Productie)

2014

OneRepublic (Le Trianon, Paris)

Robbie Williams (Papp Laszlo Sportarena Budapesta)

Justin Timberlake (Sportpaleis, Antwerp)

Coldplay (Royal Albert Hall, Londra)

Elliphant (Atelierul de Productie)

AlunaGeorge (Royal Albert Hall, Londra)

Dub FX (Barletto Club)

Bad Things (Romexpo)

Kyla La Grange (The Silver Church Club)

Blaj aLIVE (Blaj)

  • Awolnation

Electric Castle Festival (Bontida)

  • Akua Naru
  • Dub Pistols
  • Die Antwoord
  • Wilkinson
  • The Correspondents
  • The Freestylers
  • Thievery Corporation
  • Foreign Beggars
  • Bonobo
  • DJ Fresh
  • Kraak&Smaak
  • Gramatik
  • Dub FX

Sofia Rocks (Bulgaria)

  • Alcest
  • Skillet
  • Mando Diao
  • The Offspring
  • 30 Seconds to Mars

Sziget Festival (Budapesta, Ungaria)

  • The 1975
  • Tankcsapda
  • Blink-182
  • Ska-P
  • A Day to Remember
  • Queens of the Stone Age
  • Deadmau5
  • Jake Bugg
  • Imagine Dragons
  • Placebo
  • Skrillex
  • Clean Bandit
  • Mary PopKids
  • Bastille
  • Lily Allen
  • Macklemore & Ryan Lewis
  • Awxell
  • Cee Lo Green
  • Manic Street Preachers
  • Korn
  • Madness
  • The Prodigy
  • Triggerfinger
  • The Kooks
  • Outkast
  • Calvin Harris

30 Seconds to Mars (Romexpo)

The Cat Empire (Arenele Romane)

Padina Fest (Platoul Padina)

  • Wordly Savages
  • Airtist
  • Vrelo

Summer Well (Domeniul Stirbey, Buftea)

  • The 1975
  • John Newman
  • Bastille
  • Tom Odell
  • Miles Kane
  • The National

Bucharest Green Sounds Festival (Parcul Herastrau)

  • Jaya the Cat

Balkanik Festival (Gradina Uranus)

  • Django Lassi 
  • Shantel
  • Kottarashky & The Rain Dogs
  • Kiril Djaikovsky

James Blunt (Sala Polivalenta, Cluj)

Chet Faker (Arenele Romane)

Armin van Buuren (Romexpo)

Kygo (Casa Presei Libere)

2015

Wilkinson (Colectiv)

Sivu (Colectiv)

Nick Gardner (Ziggo Dome, Olanda)

MAGIC! (Ziggo Dome, Olanda)

Maroon 5 (Ziggo Dome, Olanda)

OneRepublic (Arenele Romane)

Robbie Williams (Piata Constitutiei)

Lemar (Piata Constitutiei)

Korn (Arenele Romane)

Yasiin Bey – Mos Def (Parcul Izvor)

New Jersey – Bon Jovi Tribute (Hard Rock Cafe)

Parov Stelar Band (Piata Constitutiei)

U2 (Mercedes-Benz Arena, Berlin)

Club Des Belugas (Scala Floreasca)

Pendulum – DJ Set (Arenele Romane)

ACCEPT (Arenele Romane)

Blaj aLIVE (Blaj)

  • Sunrise Avenue
  • Matisyahu
  • Dubioza Kolektiv
  • Manu Chao la Ventura

Summer Well Festival (Buftea)

  • The Maccabees
  • La Roux
  • Foals
  • Jungle
  • The Wombats
  • Kasabian

Bucharest GreenSounds Festival

  • Dubioza Kolektiv
  • Guano Apes
  • Fun Lovin’ Criminals

Rock Werchter (Belgia)

  • Years & Years
  • Chet Faker
  • Rise Against
  • Florence + The Machine
  • The Chemical Brothers
  • Damian Marley
  • Of Monsters and Men
  • Death Cab for Cutie
  • The Cat Empire
  • Mumford and Sons
  • Pharrell Williams
  • Royal Blood
  • Hozier
  • Ryan Adams
  • Angus & Julia Stone
  • Lenny Kravitz
  • The Prodigy
  • Leon Bridges
  • Enter Shikari
  • The Vaccines
  • Counting Crows
  • The Script
  • Kasabian
  • Muse

Untold Festival (Cluj-Napoca)

  • Gramatik
  • Dimitri Vegas & Like Mike
  • ATB
  • Club Des Belugas
  • Gentleman
  • Avicii
  • Patrice
  • John Newman
  • Tinie Tempah
  • Armin van Buuren
  • Mr. Woodnote, Lil Rhys, Eva Lazarus
  • Fatman Scoop
  • Third Party
  • Pendulum (Dj Set) ft. MC Verse
  • David Guetta

Sziget Festival (Budapesta)

  • Irie Maffia
  • Robbie Williams
  • Gentleman
  • Babylon Circus
  • Asaf Avidan
  • Kensington
  • Selah Sue
  • Florence + The Machine
  • Gogol Bordello
  • The Script
  • Alt-J
  • CRO
  • The Ting Tings
  • The Maccabees
  • Foals
  • Ellie Goulding
  • Interpol
  • Awolnation
  • Marina and the diamonds
  • The Subways
  • Kasabian
  • Jamie Woon
  • Avicii
  • Dropkick Murphys
  • Gramatik
  • Knife Party
  • Major Lazer
  • Kings of Leon
  • Rudimental
  • Limp Bizkit
  • Passenger
  • Martin Garrix
  • Basket Case

Balkanik Festival

  • Kalyi Jag
  • Ivan Papasov & His Wedding Orchestra
  • Kokani Orkestra
  • Shantel

Electronic Beats Festival

  • Ten Fe
  • Francesca Lombardo
  • Brandt Brauer Frick
  • Acress
  • Hudson Mohawke

2016

Primordial (Arenele Romane)

Muse (Palais 12, Bruxelles)

Akua Naru (Arenele Romane)

Mitch Alive & Yatziv Csapi (POINT)

Afrojack (Player)

Adele (Palau Sant Jordi)

Coldplay (Estadi Olímpic Lluís Companys)

Coldplay (Estadi Olímpic Lluís Companys)

Metalhead Meeting (Arenele Romane)

  • Rotting Christ
  • Eluveitie

Maroon 5 (Piata Constitutiei)

Hollywood Vampires (Romexpo)

Bebe (Music Travel Festival)

Graspop Metal Meeting (Belgia)

  • Dropkick Murphys
  • Bullet For My Valentine
  • Anti-Flag
  • Slayer
  • Nighwish
  • We Came As Romans
  • The Amity Affliction
  • Iron Maiden

Queen + Adam Lambert (Piata Constitutiei)

James (Parcul de Vara Herastrau)

Electric Castle Festival (Bontida)

  • Dirtyphonics
  • Sigur Ros
  • Camo & Krooked
  • De Staat
  • Dilated Peoples
  • Enter Shikari
  • Rusko
  • Dub Pistols
  • Skrillex
  • Bastille
  • Bring me the Horizon
  • Gorgon City

Tomorrowland (Belgia)

  • M.E.G. & N.E.R.A.K.
  • Karmon b2b NTFO
  • Regi
  • The Chainsmokers
  • Lost Frequencies
  • Robin Schulz
  • Axwell /\ Ingrosso

Muse (Piata Constitutiei)

Untold Festival (Cluj Napoca)

  • James Arthur
  • Faithless
  • Fedde Le Grande
  • Tiesto
  • Rudimental(DJ set)
  • Dimitri Vegas & Like Mike
  • Scooter
  • Stefan Biniak
  • Galantis
  • Hardwell
  • Chase & Status(DJ Set)
  • Tujamo
  • TWOLOUD
  • Kristian Nairn
  • Armin van Buuren
  • Pendulum (DJ Set)
  • Parov Stelar
  • Netsky(DJ Set)
  • Martin Garrix
  • Umet Ozcan
  • Dubfire

Sziget Festival (Ungaria)

  • Skunk Anansie
  • Die Antwoord
  • The Chemical Brothers
  • MO
  • Parov Stelar
  • Rihanna
  • Maroon 5 Cover Show
  • Afrojack
  • John Newman
  • Bastille
  • Manu Chao La Ventura
  • Bring Me The Horizon
  • Sigur Ros
  • Muse
  • Breathe Carolina
  • Dyro
  • Sum 41
  • Tinie Tempah
  • David Guetta
  • Bloc Party
  • Zedd
  • Years & Years
  • Kaiser Chiefs
  • The Neighbourhood
  • Noel Gallagher’s High Flying Birds
  • SIA
  • M83
  • Parkway Drive
  • The Lumineers
  • The Last Shadow Puppets
  • Bullet for My Valentine
  • Hardwell
  • Pretty Visitors

Most seen

6x

  • The Prodigy
  • Parov Stelar Band

5x

  • Dub FX
  • Pendulum (DJ Set)
  • Tiesto

4x

  • Coldplay
  • Robbie Williams
  • Muse
  • Korn
  • Kasabian
  • Dubioza Kolektiv
  • Bastille
  • Armin van Buuren
  • David Guetta

3x

  • Florence + The Machine
  • The Script
  • Fatboy Slim
  • Hurts
  • 30 Seconds to Mars
  • Ska-P
  • Selah Sue
  • Gramatik
  • Gentleman
  • Slayer
  • John Newman
  • Skunk Anansie
  • Dub Pistols
  • Enter Shikari
  • Akua Naru
  • Bullet for My Valentine
  • Manu Chao La Ventura

2x

  • Red Hot Chili Peppers
  • OneRepublic
  • Guano Apes
  • Leonard Cohen
  • Guns N’ Roses
  • Within Temptation
  • Avicii
  • Two Door Cinema Club
  • Yann Tiersen
  • The Rasmus
  • Trentemoller
  • Gorillaz Sound System
  • Booka Shade
  • Nadia Ali
  • LMFAO
  • Patrice
  • Shantel
  • Hardwell
  • Bring me the Horizon
  • Years & Years
  • Sigur Ros
  • Afrojack
  • Dimitri Vegas & Like Mike
  • Faithless
  • Skrillex

2x

  • Die Antwoord
  • Martin Garrix
  • Fedde Le Grande
  • The Chemical Brothers
  • Morcheeba
  • Zaz
  • Manic Street Preachers
  • Axwell
  • Placebo
  • The 1975
  • Wilkinson
  • Chet Faker
  • The Cat Empire
  • Foals
  • Awolnation
  • The Maccabees
  • Club Des Belugas
  • Chase and Status (DJ set)
  • Dropkick Murphys
  • The Amity Affliction

Bucket list

  • Robbie Williams
  • Coldplay 
  • Justin Timberlake
  • Red Hot Chili Peppers  
  • Green Day
  • 30 Seconds to Mars
  • Maroon 5
  • The Script   
  • Pink
  • The xx   
  • OneRepublic
  • Fatboy Slim    
  • Snow Patrol
  • Incubus   
  • Gorillaz
  • The Prodigy   
  • Nickelback
  • The Black Eyed Peas
  • Thievery Corporation
  • Muse
  • Parov Stelar Band
  • Ed Sheeran
  • Gramatik

Hall of fame

  • Robbie Williams (Piata Constitutiei)
  • Coldplay (Royal Albert Hall)
  • Robbie Williams (Papp László Sportaréna)
  • Justin Timberlake
  • Green Day
  • OneRepublic (Arenele Romane)
  • Muse (Rock Werchter)
  • Rammstein (Sonisphere 2010)
  • Coldplay (Oxegen Festival 2011)
  • 30 Seconds to Mars (Romexpo 2014)
  • The Prodigy (Peninsula 2009)
  • Red Hot Chili Peppers (National Arena 2012)
  • Metallica
  • Florence + The Machine (Rock Werchter)
  • Fatboy Slim (Ultima Playa, 2006)
  • The Script (Oxegen Festival)
  • The Black Eyed Peas
  • The xx
  • Bloodhound Gang
  • Incubus
  • Nine Inch Nails
  • Parov Stelar Band (Peninsula 2010)
  • Leonard Cohen (Stadionul Iolanda Balas-Soter 2010)
  • Korn (Sziget 2012)
  • Aerosmith
  • Fatboy Slim (TMDW 2010)
  • Guns N’ Roses (Rock the City 2012)
  • Armin van Buuren (Romexpo 2014)
  • Macklemore & Ryan Lewis
  • Die Antwoord (Electric Castle 2014)
  • AC/DC

La toate aceste concerte se adauga alte cateva zeci de concerte ale trupelor romanesti. Printre cele mai “vazute live” formatii romanesti se afla Vama, Suie Paparude, Voltaj, Vita de Vie, The Amsterdams, Kumm, The MOOoD, Les Elephants Bizarres, Vunk, Subcarpati si Zdob si Zdub.

*ordinea este aletorie