#bwinderby Steaua – Dinamo

Meciurile dintre Dinamo si Steaua au fost tot timpul speciale pentru mine. Chiar daca am inceput sa merg regulat pe stadion doar de prin 2003-2004, asta nu inseamna ca nu urmaream fenomenul din fata televizorului.

Insa un derby se simte cel mai bine de pe stadion. Spre bucuria mea, n-am asistat decat la o singura infrangere a dinamovistilor in derby-urile la care am mers, ceea ce inseamna ca poate le port noroc.

Pentru Dinamoo traim, pentru Dinamo murim

Primul derby la care am fost prezent a fost chiar in Ghencea, la prima si singura infrangere pentru Dinamo la care am fost prezent. Se intampla in primavara lui 2005 (10 aprilie), iar atunci galeria lui Dinamo pregatise o coregrafie spectaculoasa, infatisand chipul lui Catalin Hildan. Din pacate, Dica mi-a stricat ziua de nastere, inscriind singurul gol al victoriei stelistilor.

Dinamo straluceste

Tot in 2005 am mai fost la inca doua derby-uri: acel 3-2 din SuperCupa Romaniei (31 iulie 2005) disputat pe Stadionul Cotroceni (si atunci au avut dinamovistii o coregrafie spectaculoasa, reprezentand o pagina de ziar) si acel 2-2 din Ghencea (18 septembrie 2005).

De ziua mea, pe 9 apriie 2006 (implineam 18 ani), Dinamo a intalnit Steaua in Stefan cel Mare. A fost primul meu derby din tribunele stadionului Dinamo si a venit si intr-un moment special. Si de aceasta data, galeria dinamovista a pregatit o coregrafie spectaculoasa. Din pacate, meciul s-a terminat 1-1 si nu m-am putut bucura de o victorie a echipei mele favorite de ziua mea. De mentionat ca acel meci l-am urmarit de la tribuna 0, nu din peluza.

Baietii s-au razbunat cateva luni mai tarziu (20 septembrie 2006) , cand au invins, Steaua tot in Stefan cel Mare, gratie golului inscris de Dennis Serban. Si ce gol a marcat Dennis Serban… in minutul 91.

Din pacate, pentru suporterii stelisti, meciul s-a terminat si mai tragic, Lucian Marin povestind pe blogul sau despre abuzurile Jandarmeriei Romane.

Sezonul 2006-2007 a fost cel mai bun sezon al lui Dinamo din ultima perioada iar meciul din Ghencea de pe 7 aprilie 2007 va ramane mult in amintirea mea. Ca si acum, derby-ul Steaua – Dinamo s-a disputat in perioada Pastelui, numai ca la finalul meciului, doar dinamovistii au fost fericiti.

Dinamo a invins in Ghencea dupa 18 ani de asteptare… si a facut asta intr-un stil mare: 4-2 in poate cel mai frumos derby al ultimilor 10 ani.

Tin minte ca la acel meci ambele galerii protestau fata de Dumitru Dragomir. Astfel a fost o intelegere intre galerii ca timp de 10 minute, nimeni sa nu scandeze nimic (ma refer la peluze, pentru ca tribunele n-aveau treaba cu protestul). Bineinteles ca intelegerea a tinut pana la prima faza periculoasa a Stelei. Apoi au urmat afisarile coregrafiilor. Nici nu am apucat sa “montam”ca lumea coregrafia ca in sectorul dinamovist a inceput fiesta, gratie golului de generic dat de Catalin Munteanu. Au urmat alte trei goluri, dintre care unul anulat, si cateva ocazii de ambele parti. Danciulescu si Niculescu au marcat si ei pentru Dinamo, iar in min. 30 era deja 3-0.

Au inscris si stelistii un gol in repriza secunda, dar bucuria lor a durat foarte putin pentru ca la cateva minute diferenta Claudiu Niculescu a facut 4-1 dupa o greseala a lui Radoi. Scorul final a fost stabilit de Thereau in minutul 90+7.

A fost cel mai frumos cadou de ziua mea pe care puteam sa-l primesc de la Dinamo.

Tot in 2007, Dinamo a jucat iarasi in Ghencea, dar eu nu am fost la acel meci. A fost o decizie inspirata pentru ca si la acel meci, Jandarmeria Romana a facut abuzuri, batand si arestand suporteri nevinovati. Steaua a castigat cu scorul de 1-0, gratie golului lui Neaga. Acel meci a consemnat ultima victorie a Stelei in fata lui Dinamo.

Urmatorul derby la care am fost prezent pe stadion a fost cel de pe 4 mai 2008 (a.k.a. Ziua Dreptatii). Steaua venea in Groapa ca sa ia titlul. O victorie a stelistilor ar fi dus titlul in Ghencea asa ca Dinamo trebuia sa castige cu orice pret.

Asa s-a si intamplat, Dinamo castigand cu 2-1 prin golurile lui Bratu si Danciulescu. A povestit si Cezar despre acest meci.

Tot in Stefan cel Mare aveau sa se intalneasca si in noiembrie 2008 cele doua echipe. Steaua a jucat mult mai bine in acel meci, reusind sa deschida scorul prin Kapetanos destul de repede, dar in cele din urma meciul s-a terminat egal, scor 1-1, gratie golului reusit de Adrian Cristea.

Intotdeauna traim unicul derby la intensitate maxima… indiferent de consecinte

Urmatoarele 3 derby-uri le-am ratat (Steaua – Dinamo: 1-1 – 8 mai 2009, Steaua – Dinamo: 0-1 – 30 august 2009 si Dinamo – Steaua: 2-1 – 17 martie 2010) dar am fost pe stadion la ultimul meci disputat de cele doua echipe, pe 26 octombrie 2010.

Ca si in 2006, am avut bilet la tribuna 0, dar am stat la tribuna 1, exact langa gardul despartitor de PCH. Dinamo a invins si de aceasta data, cu scorul de 2-1 dupa ce stelistii deschisesera scorul la jumatatea primei reprize prin Stancu. Dinamo a revenit in numai 5 minute la conducerea meciului dupa doua penalty-uri, corect acordate, transformate de Cristea si Marius Niculae. A fost primul gol al lui Marius Niculae in 12 derby-uri cu Steaua.

Povestea derby-urilor continua.. luni 25 aprilie 2011. Numai ca de data asta vreau sa simt din postura de jucator acest lucru asa ca vreau sa particip la meciul #bwinderby organizat de Sportmeet.ro cu ajutorul celor de la bwin.